Týden na polském Bobru

_DSC2801Od 20. Do 26.7 proběhlo dlouho očekávané soustředění  muškařských juniorů na polském Bobru za účasti polských juniorů z Katovické oblasti, Severomoravských a našich juniorů z Muškařského klubu Monfish junior, který od začátku letošního léta působí při MO ČRS Brandýs nad Labem – Stará Boleslav.

Nejen první seznámení s vodou bylo silně poznamenané extrémně nízkým stavem po předchozí havarijní situaci na Pilchowické přehradě, kde došlo k poruše a bylo nutné během třech dnů odpustit 2 miliony m3 vody. Ale i tak kluci cestu k rybám našli a své první polské pstruhy a lipany během prvního večera ulovili.

20150720_181301Druhý den v době největšího pařáku, kdy i ryby zůstávaly spolehlivě ukryté ve svých skrýších, proběhla soutěž ve vázání mušek. A protože na této řece je nejčastěji používanou muškou chrostík, dostali všichni za úkol navázat tři stadia chrostíka (nymfa, rozenec a dospělec) jako nymfu, mokrou a suchou mušku. Velice zajímavou soutěž s velmi vydařenými vzory vyhrál náš Dominik, druhý byl Honza a třetí Vitek. S ohledem na věk pro naše partnery z Polska to bylo velké překvapení. Po následném doplnění krabiček dostatkem potřebných vzorů na pozdní odpolední a večerní chytání jsme vyrazili k vodě. Dokud slunce svítilo, nic moc se nedělo a řeka vypadala jako když je dokonale odrybněná. Ale sběr, který následoval po západu slunce překonal všechna očekávání. V každém očku mezi lakušníky se objevovala ryba za rybou a v táhlých proudech sbírali neúnavně lipani. Škoda jen, že tato doba před koncem denního lovu je vždy tak krátká. Kuriozním úlovkem na malého chrostíka a desítku vlasec byla tento večer Dominikova v lakušnících sbírající kachna.

20150722_131040Středu jako třetí tzv. kritický den jsme vzhledem k vedru věnovali relaxaci. Prolezli jsme zámek Czocha se spoustou tajných dveří a chodeb, kde za druhé světové války němci spřádali plány na atomovou bombu, od sklepení po věž. Všechny zaujala ložnice vybavená postelí s propadlištěm do hladomorny pro neposlušné ženy a výhled na vodní hladinu zámek obepínající přehrady. Po prohlídce jsme popojeli kousek z kopce do velmi hezky upraveného kempu a tady jsme si do sytosti užili vodních radovánek. V tom vedru pobyt k nezaplacení J.

20150723_135854Základní muškařskou dovedností je schopnost nahodit mušku na zvolené misto. Ve čtvrtek jsme tedy využili  toho, že náš hostitel Igor Glinda je certifikovaným instruktorem mezinárodní muškařské federace IFFF a uspořádali jsme castingový den. Zárověň jsme otestovali Igorovu schopnost rozpoznat a napravit chyby v technice házení u účastníků. A musím řící, že je to opravdový profík a jeho postřehy a rady jsou velice cenné.  Odpoledne jsme pak zakončili castingovou soutěží (hody na terč a do dálky), kterou vyhrál Franta Adam ze Severní Moravy. Druhým místem nás potěšil náš Honza. Tomu výborně sekundoval Vítek, který se dostal také do finále. Neoficiální soutěž instruktorů vyhrál Roman. Odměnou nám všem pak byl znovu vydařený večerní sběr.

_DSC2728Na pátek jsme připravili dětem závod, na který se všichni poctivě celý pobyt připravovali. Ryby si zrovna na tento den vybraly dovolenou a tak byla tři dvouhodinová kola náročná nejen fyzicky, ale zejména psychicky. Nicméně děti si nakonec poradily a objevily se i hezké úlovky jako třeba pstruh 37 cm Honzy Olivy, který byl takovým táborovým specialistou na velké ryby a také s touto rybou vyhrál soutěž o největší rybu závodu, když předchozí den ulovil lipana 48 cm. Vítězem závodu o juniorský pohár Bobru se stal stejně jako v castingu Franta Adam, který v posledním kole ulovil 12 ryb a všechny ostatní tak přespurtoval. Večer jsme využili pozvání Igorova kamaráda a prohlédli jsme si Pilchowickou hydroelektrárnu pěkně zevnitř.

_dsc2835-resized-1280Sobota přinesla konečně změnu počasí a  byla ve znamení táborové olympiády. Ve dvojicích děti soutěžili v badmintonu, šipkách a v hodu suchou muškou na terč. Badminton se naštěstí obešel bez zranění, šipky prověřili schopnost soustředit se a zklidnit ruku a vrcholem bylo trefování terče suchou muškou s prémiovým terčem ve velké vzdálenosti. Tomu bylo několik dětí blízko, ale k zásahu a zisku prémie vždy nějaký kousek chyběl. Zato standartní terče trefovali dost spolehlivě. Po vyrovnaném průběhu vyhrála mezinárodní dvojice Dominik a Kacper. Před skvělou večeří (gril plný lahůdek a stůl prohýbající se pod přílohami) jsme si ještě naposled odskočili k řece a ulovili poslední polské rybky.

20150720_120556Neděle pak už byla ve znamení úklidu, loučení a bezproblémové cesty domů. Nám pak zbyla jako mnohokrát v minulosti spousta vzpomínek na krásný revír se zdravýma rybama (ty největší se tentokrát před námi bohužel schovaly) a na úžasné chvíle strávené ve společnosti lidí sice s jiným komunikačním jazykem, ale se stejným zájmem. Určitě zde vznikla nová nejen muškařská přátelství, která do budoucna určitě budou přínosem pro všechny účastníky.
20150725_171552Obrovský dík patří Zbyškovi Gorskemu z Polského RS a Rosťovi Olivovi z Severomoravského RS za pozvání a organizaci, majitelům penzionu Tartak v doline Bobru Igoru Glindovi a jeho ženě Goše za úžasnou pohostinnost, jejich fence Oreti za nekonečnou hravost  a samozřejmě všem účastníkům za pohodu, přátelství a spolupráci.

Nashledanou za rok na Moravici. Nebo snad za tři týdny na našem soustředění ve Špindlerově Mlýně?

 

sdílej článek:
Příspěvek byl publikován v rubrice aktuality, články, informace a jeho autorem je Roman. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Podobné články

Strašidla na Doubravě

Doubrava je pro nás snad nejoblíbenější muškařský závod. Jeho formát se třemi koly na dvou různých tocích jedné řeky s rozdílnou obsádkou a k tomu jezerní kolo na Chotěbořské přehradě…


MSJ 2013 Irsko – oficiální trénink

Dnešní den byl posledním před závodním dnem. Oficiální trénink proběhl dopoledne na jezeře, kde byl Jirka Pejchy s Vlčákem a pak se na odpoledne přesunuli na řek Blackwater u města Kells.…Termínový kalendář 2012

Sportovní odbor LRU muška na svém zasedání v sobotu 10.3.2012 schválil termínový kalendář závodů v lovu ryb udicí – muška na letošní rok. Všechny juniorské závody jsou vyznačeny tyrkysovou barvou.…


Vánoční kapr pro Brandýské děti ze zamlženého Kralovičáku

Poslední letošní akcí  Brandýské organizace  ČRS byl dnešní  „Vánoční kapr“. Předvánoční rybářský závod pro všechny děti z rybářských kroužků naší MO z Brandýsa, Toušně a muškařského klubu Monfish junior.  Probouzející se Kralovický…2 komentáře u „Týden na polském Bobru

  1. Pingback: Muškařský tábor Monfish junior v Jizerských horách 2017- propozice – ČRS, z.s. MO Brandýs n. Labem – Stará Boleslav

  2. Pingback: Mezinárodní tábor muškařů v Polsku – ČRS, z.s. MO Brandýs n. Labem – Stará Boleslav

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *