Podařené Mistrovství ČR na Jizeře 2012

Ve dnech 12.-14.10. proběhlo v okolí Semil na řece Jizeře Mistrovství ČR juniorů v lovu ryb na umělou mušku. Zúčastnilo se ho celkem 26 juniorů z celé republiky. Mezi nimi byly i dvě dívky a 6 benjaminů do dvanácti let. K pohodovému průběhu přispělo neočekávaně i podařené počasí a chuť ryb, o něž se místní organizace skvěle stará, na nabízené mušky.

A jak to celé proběhlo? Páteční večerní losování v hotelu na soutoku Jizery a Olešky rozdělilo všechny účastníky do dvou skupin a určilo jim jednotlivé závodní úseky. Někteří ještě dlouho do večera dovazovali mušky, ostatní se věnovali oddychu a sladkému spánku a nechali si zdát o krásných lipanech a pstruzích na pozadí medailí a hezkých cen.

Sobotní ráno bylo ještě zamlžené a chladné, ale i tak v devět hodin zazněl klakson a závod začal. Na Jizeře v okolí Loukova se od první chvíle chytali pstruzi a lipani a v bodovacích lístcích pomalu přibývaly zápisy. Zpočátku se chytalo hlavně na nymfu a v okamžiku, kdy slunce ozářilo první kousky hladiny řeky začali někteří úspěšně chytat i na suchou mušku. Ta byla upřednostňována lipany, nymfa zase pstruhy. My jsme měli v první skupině dvě želízka v ohni a to Tomáše a Filipa. Tomáš tentokrát od první chvíle předváděl bojovného ducha, jakého by u něho člověk ani nečekal. Vždyť je to takový trošku nenápadný flegmatik a pohodář, který si dosud z výsledků nikdy nic nedělal. A jeho aktivita mu vynesla po prvním dni nadějné umístění v první desítce. Filip byl od začátku v našich představách jedním z favoritů a očekávali jsme od něj, že své dlouholeté zkušenosti konečně prodá. Ten naše představy zcela naplnil a obě dopolední kola s přehledem vyhrál.

Po obědě se všichni přesunuli na druhé kolo do Semil. A tady už bylo naše zastoupení početnější. Do vody vyrazili Petr, Lukáš, Vítek a Tomík. Z Petra od první chvíle vyzařovalo odhodlání a bylo znát, že je nabuzen Tomášovým dopoledním výsledkem. Zachytal s přehledem a pro vstup do neděle si vydobyl celkově šesté místo s malý odstupem na ty nejlepší. Fantastický výkon předvedl devítiletý Lukáš, který velmi dobře zvládl suchou mušku a i když mu na většinu ostatních závodníků chybí více jak 30 cm výšky a alespoň 10 kg hmotnosti vysušil si průběžně úžasné dvanácté místo v celkové klasifikaci. Vítek předvedl dobrý standart a Tomík tentokrát neměl svůj šťastný den. Vždyť kromě ryb, jež se mu vyhýbaly se mu prodřely švy na broďácích a tak muselo proběhnout rychlé lepení a obava z nohavic plných vody nikomu na klidu nepřidá.

Do neděle jsme vstupovali s očekáváním a taky s obavami zda to těm našim nej želízkům v ohni vyjde, nebo zase přijde jedno nepovedené kolo, které zhatí celou jejich dosud skvěle odvedenou práci na závodních úsecích. Jako první vstoupili do vody Petr a spol a konečný výsledek všechny přihlížející a určitě i jeho samotného velmi překvapil. Vždyť v obou kolech vybojoval první místa v přímém souboji s „Fojtem“ a „To se cení pane …..“. Svůj excelentní výkon ještě vyšperkoval největší rybou závodu – lipan 432 mm. Malý Lukáš bojoval v hlubších proudných úsecích s nymfou jak lev. Ta mu nakonec potřebné ryby v prvním kole zajistila. Ve druhém se ke konci vrátil k suché mušce a znovu prokázal, že přes svůj věk patří mezi nejlepší suché muškaře ve startovním poli. A tak jsme mohli doufat, že své umístění ze soboty by měl udržet. Vítek si tentokrát spravil chuť v druhém kole, které se mu velmi podařilo a krásně si pochytal pěkné lipany. Tomík chvílemi vypadal jak ponorka těsně před zanořením, ale všechny nástrahy brodění ustál pouze s mokrým rukávem po podklouznutí na kameni v mělkém úseku a několik rybek také za jejich zvědavost ztrestal návštěvou v podběráku a korýtku na měření.

Se začátkem odpoledního kola nervozita Petra stoupala, neboť jeho dnešní výsledek mu dával šanci na výrazný posun v celkovém hodnocení směrem k medailím. Na zlatou dosáhnout nemohl, neboť Fojt byl na tom v součtu obou dnů přeci jen o jedno umístění lépe, ale ve hře bylo stříbro a bronz. Jeho soupeři nyní byli především Filip a Eliška Marková, kteří byli po sobotě před ním. Zároveň měl ve vodě kamaráda Tomáše,kterému fandil z celého srdce i když  ten ho mohl také ohrozit. První odpolední kolo Filip s Eliškou zvládli jako staří mazáci a obsadili první dvě místa. Třetí místo vybojoval zarputilý Tomáš skvělým výkonem. Díky tomu měl Filip před posledním kolem náskok a mohl si dovolit skončit až třetí s jistotou zisku titulu. Tomáš pak směřoval výsledkovou listinou stále výš.

Poslední kolo chytané za příjemného polojasného počasí pak mělo vše rozhodnout. Na jednom z nejlepších míst potvrdil svoji kvalitu Libor Marienka a suverénně tam vybojoval jedničku. Tomáš pod trvalým dohledem Martina Grüna směle se suchou muškou dokráčel ke spolehlivé dvojce. Od něho výkon z říše snů a doufám, že už se bude jen zlepšovat. Filip se od začátku kola trápil se sbírajícími rybami na předposledním závodním úseku, kde voda většinou tekla jako med ze sklenice. Ryby jeho mušky zajímaly, ale většinou jen jako předmět ke hře a tak do nich hlavou často strkali, ale polykat je nechtěli. Po půlce kola se dvěma zápisy v boďáku přišla zásadní změna. Nová suchá muška, první hod a hned ryba. Několik dalších hodů a opět zápis do boďáku.  Filip se tak uklidnil při vědomí získané převahy nad rybami, které si z něho dosud jen střílely a spolehlivě dokráčel k devíti rybám. Jestli to však bude stačit na titul stále nebylo jasné. Zpracování výsledků přece jen chvíli trvá a tak v napětí Filip vzpomínal na poslední rybu utrženou při záseku několik vteřin před koncem závodu. Co když to bude zrovna ta, která mu bude scházet k vytoužené trojce na sektoru?

Vyhlášení výsledků v recepci hotelu dalo nakonec odpovědi na všechny otázky. Nejlepší dívkou se stala Eliška Marková, druhá byla Kateřina Roštová. Nejlepším „Benjaminem“ se stal náš Lukáš Michalík, který celkově obsadil jedenácté místo o jediný bod za první desítkou, druhý byl Matěj Valíček z Bojkovic a třetí Honza Oliva z ÚS Morava Slezsko. Celkovým vítězem se stal náš Filip Svašek, druhý skončil Lukáš Starýchfojtů z Bojkovic a třetí opět náš Petr Červenka, jenž vyhrál i největší rybu závodu. Skvělý výsledek našeho klubu pak podtrhl ještě Tomáš Langer celkovým pátým místem.

Za organizaci Mistrovství bych chtěl poděkovat Radkovi Svaškovi, za skvěle připravený revír celé organizaci Semilských rybářů a zejména jejich hospodáři Martinu Hubačíkovi, všem trenérům a vedoucím klubů jakož i rodičům za podporu jejich ratolestí a všem závodníkům za skvělou ukázku tohoto nádherného rybářského sportovního odvětví a napínavý boj až do samého konce.

Celkové výsledky naleznete zde.

Ještě jednu poznámku na konec: Zdá se, že jméno Lukáš by mohlo být vstupenkou do nejlepší juniorské muškařské společnosti. Vždyť vítězem benjaminů je Lukáš, stříbrným medailistou je Lukáš a nejmladším divákem byl také několikaměsíční Lukáš Havlík. Tak jemu i jeho rodičům spolu s námi popřejte ať mu zatím mléko chutná, zdravě roste a až přijde jeho čas ať se s ním setkáme na muškařských závodech.

Podobné články

Slovinské dobrodružství Dády a Klárky

Poslední prázdninový týden jsme měli dlouhodobě v plánu návštěvu Soči a jejích přítoků se zbylými juniory, kteří ještě ve Slovinsku nebyli. A tak se se mnou a spolu s otci  na…


Vázání s mladými Monfišáky

Včera večer jsme zahájili pravidelné vázací úterky v naší provozovně. Každý večer od 18:00 se můžete přidat k našim juniorům a naučit se něco nového, nebo se zdokonalit ve vázacích…Zima nezima, …

První letošní trénink na Kralovičáku byl poznamenán teplotami pod bodem mrazu. Ještě v sobotu to vypadalo na to, že po ránu bude „zaskleno“. Přes noc se teplota stále držela okolo…


Joudův svěrák 2012 – vázání mušek

Předpokladem pro úspěšný lov ryb na umělou mušku je dokonalá nástraha. Vázání mušek je  tedy jednou ze základních dovedností každého muškaře. Radost z ryby ulovené na vlastnoručně vyrobenou umělou mušku…Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *