Mistrovství ČR juniorů v jezerním muškaření – Skalička 2012

Je stále ještě podzim, ale nejen na Skaličku dorazil první zimní víkend. A jako na potvoru byl v termínovém kalendáři mladých muškařů jezerní závod o titul mistra České republiky pro rok 2012 na této muškařům zaslíbené přehradě nedaleko Hranic na Moravě. Vyrazili jsme z Prahy už v pátek po poledni a cesta uběhla bez větších starostí. Jen několikrát počasí připomnělo, že nebeští páni vezou chlad od severu a do občasného deště přidali pár sněhových vloček. Stihli jsme se bez obtíží ubytovat v chatkách na břehu přehrady a dojet si do Hranic na výbornou večeři. Spát jsme šli stále za sucha. Noční probuzení okolo jedné už ale bylo doprovázeno trvalým bubnováním vodních kapek do střechy chatky  a strašlivá předpověď se tak naplnila. Ochladilo se a pršelo a pršelo a pršelo a ……….. Ani psát se mi o tom nechce.

Ráno za stálého deště proběhlo na první pohled ještě noční losování. Světlo zastihlo všechny účastníky až teprve při přípravě muškařského náčiní. Nikdo zatím netušil, co to udělá s rybí obsádkou. Faktem je, že kapři na nástrahy na nahozených udicích celou noc kašlali. Někdo promokl už během přípravy, ti lépe oblečení vydrželi až do začátku závodu. Během dopoledních tří kol však všichni nakonec nějakou tu vodu v oblečení našli. Někdo víc, někdo méně, někdo si do vody i omylem sedl, když chtěl použít krabici na muškařské propriety jako sedačku.

Áčko, tedy skupina A, která chytala na hrázi se hned od začátku s rybami vcelku potkala a tak díky občasnému zdolání hezkého duháka všichni zapomínali na psí počasí okolo a zahřívala je naděje na další ulovenou rybu. S Béčkem na pláži to bylo horší, tam to byl boj o každou rybku, která se nechá přesvědčit a tak i odhodlání rybaříků bralo postupně za své. Zejména ti nejmenší měli velký problém vyrobit si dostatek tepla. Někteří skončili již před klaksonem a utíkali na teplou gulášovku do hangáru. Tam sice bylo také chladno, ale alespoň nepršelo. Během oběda bylo třeba překonat původně neočekávanou překážku. Bylo totiž třeba navázat nové návazce a opatřit je muškami. Ne každý dokázal dostatečně rozehřát prsty na rukou a tak přišli na řadu tatínci a trenéři. Vše se podařilo připravit. Kdo měl do čeho se převlékl. Při nástupu do odpoledních závodních kol ale stejně měla většina závodníků v obličeji strach z toho, jak ten nečas přežijí.

Odpoledne ubylo ryb na Áčku a díky větru foukajícímu stále silněji od hráze na přehradu přibývalo ryb na posledních štontech na Béčku. Průběžně jsme sledovali aktuální předpovědi počasí a největší slota měla přijít okolo patnácté hodiny. Když se většina lidí z doprovodu závodníků dozvěděla o tom, že chceme závod s ohledem na zdraví účastníků nejméně zkrátit o jednu hodinu, pookřála v naději na brzké ukončení mrazivého trápení. Rozhodnutí tak přišlo poměrně rychle a poslední kolo bylo zrušeno. Všem se v tu chvíli zjevně ulevilo a s chutí od vody utekli do hangáru. Tam na nás čekalo překvapení. Bojkovičtí se rozhodli kvůli předpovědi na neděli a stavu účastníků zrušit nedělní závod a co nejrychleji ohřáli výborný valašský eintopf (hustá polévka co dům dal). S plnou miskou jsme tak čekali na spočítání výsledků a vyhlášení vítězů nejen mistrovského závodu, ale i celoroční Monfish-Hends tour, kde lákavou první cenou byl třídenní zájezd do Dánska na lov mořských pstruhů.

Mistrem republiky se nejen v kategorii dívek ale i celkově stala Eliška Marková, druhý skončil Lukáš Starýchfojtů (oba z MRS Brno) a třetí Libor Marienka z JČÚS České Budějovice. Druhá mezi dívkami  a celkově jako nejlepší od nás skončila Terezka Rutová, která se tak spolu s Dominikem Švubem rozloučila s juniorskou kategorií a my jim oběma, stejně tak jako dalším, kteří překročili juniorskou věkovou hranici budeme držet palce v následujících letech a to jak na rybářských závodech, tak i v soukromém životě. Hodně štěstí vám všem a dík za vaše výkony v juniorských závodech a nadšení pro muškaření. Nejlepším benjaminem se stal Mates Valíček z MRS Brno před našim Honzíkem Burešem (byl to jeho první juniorský jezerní závod v životě a prokázal, že i samouk dokáže začít u internetu a knížek pokud má skutečný zájem o muškaření) a Honzou Olivou z ÚS  Morava a Slezsko. Ale to jsme se dozvěděli až s jednodenním zpoždění, neb se nám do výsledkové listiny prodral neoblíbený „Volejník“ a během počítání výsledků došlo k chybě a pořadí prvních dvou bylo při vyhlašování prohozeno. Oběma a i všem ostatním se tímto jménem pořadatelů omlouvám a oba čeká na rybářské výstavě ForFishing 2013 v Praze na našem stánku drobné odškodné :-(. Vítězem Monfish-Hends Tour se stal Lukáš Starýchfojtů, druhá skončila Eliška Marková a na třetím místě byl znovu Libor Marienka. Nejlepším benjaminem za rok 2012 je Jan Oliva.

Juniorům přeji co nejkratší zimu, úspěšnou přípravu na další muškařskou sezonu 2013 a budu se těšit na setkání s vámi všemi na prvním jarním juniorském závodě. Všem rodičům a členům realizačních týmů všech klubů děkuji za jejich ochotu a pomoc jejich dětem a svěřencům. Přeji jim mnoho sil a odhodlání do další práce s muškařskou mládeží a moc a moc radosti z úspěchů všech našich mladých závodníků. Hodně štěstí a bohatého rybářského ježíška. Ahóóóóój!

Fotogalerie je tentokrát ochuzena o fotky od vody, protože letos jsem už dva foťáky utopil a nechtělo se mi promočit v tom dešti další. A protože jsem hlava dubová, tak jsem si nevzal deštník a jelikož mi taky v tom dešti nebylo nejlíp a neměl jsem to svědomí omezovat ostatní, tak jsem si deštník od nikoho nepůjčil. Takže fotky od vody zase příště. A nebude to trvat dlouho. Vždyť muškařská sezona je v plném proudu.

Výsledky mistrovského závodu (správné a ověřené) naleznete zde.

Celkový žebříček pro rok 2012 naleznete zde.

sdílej článek:
Příspěvek byl publikován v rubrice aktuality, články, závody a jeho autorem je Roman. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Podobné články

Zima nezima, …

První letošní trénink na Kralovičáku byl poznamenán teplotami pod bodem mrazu. Ještě v sobotu to vypadalo na to, že po ránu bude „zaskleno“. Přes noc se teplota stále držela okolo…


Monfish junior boat cup 2016 – pískovna Vlíněves

Datum: 25.4.2016 Poprvé v historii závodního muškaření v ČR se na pískovně ve Vlíněvsi (revír Pšovka 1) u Mělníka odehrál lodní závod pro muškaře juniory. Je to velmi atraktivní disciplína,…Středočeská divize pro nás úspěšná :)

Letošní Středočeská divizní soutěž muškařů byla pro naše monfišácké týmy hájící rovněž barvy MO ČRS Brandýs nad Labem – Stará Boleslav velice úspěšná. S výjimkou bronzového poháru za třetí místo,…


Monfiší stopa ve vydřím doupěti na For Fishing 2014

Na letošním rybářském veletrhu For Fishing 2014 v Praze získala naše expozice ocenění od organizátorů pro Nejlepší expozici do 60 m2. A určitě to nebylo jen tím, jak náš stánek…Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *