Nebeská jízda Monfišáků na MČR jezero 2014

20140503_175818-resized-960Některé rodiče tentokrát termín Mistrovství České republiky juniorů v jezerním muškaření zaskočil. Určitě si plánovali tzv. prodloužený květnový víkend. Jenže jednodenní závod byl stanoven na sobotu.  Svátek práce jsme ještě do 16:00 strávili doma. Co kdyby někdo chtěl do prvomájového průvodu :). O půl páté už jsme ale byli naskládaní v autech a vyrazili jsme směr Havířov.

Zatopené odkaliště Nebesák nikdo z nás neznal. Rozhodli jsme se tedy v pátek využít nabídky pořadatele mistrovství k tréninku před závodem. Cesta daleká, vlastně nejdelší možná v rámci naší republiky, ale díky svátečnímu podvečeru bezproblémová. D1 byla jak vyklizené letiště. Ještě, že jsem dal většinu našich zavazadel do druhého auta, protože jinak bychom v Brně museli pro Michalova zavazadla asi objednat taxi.

Ubytování v penzionu Tarem na břehu Těrlické přehrady proběhlo bleskově a světe div se, všichni zmizeli z dohledu. Obsadili totiž na pokojích stolky na nichž se rázem objevili různobarevné materiály a během několika minut už byly na světě první mušky. Asi důsledek předchozího podařeného výletu do Jestřabic.

Pátek ráno slunce, teplo, dobrá snídaně a rychle k vodě. Dali jsme si kolečko kolem celého jezera protože jsme přejeli správnou odbočku. Kolem dokola bivak vedle bivaku a pípající signalizátory. Severní strana byla prázdná. Při vyřizování povolenek jsme se dozvěděli, že je vyhrazená pro muškaře a jejich trénink. Závodní trať byla na protilehlé straně osmi hektarového jezera. Řekli jsme si, že dopoledne zkusíme chytat na tahané mušky pod hladinou a odpoledne vyzkoušíme jak budou ryby reagovat na suché nástrahy. Pár prvních hodů a přes negativní předpovědi známých, že bude problém vůbec něco chytit, se ryby začaly objevovat v podběrácích. Po několika duhácích menší velikosti zapřáhl Michal ponorku , která mu na začátku několikrát sebrala nejen celou šňůru, ale i metry backingu. Následovalo hodinové zdolávání. Ryba jen jednou vyjela metr pod hladinu. V tu chvíli jsem uviděl jednoho z největších kaprů v životě, a že jich nebylo málo. Odhad? 90-100 cm, sedmička mušák a vlasec 0,2. Souboj nervů a prověrka trpělivosti. Na konci tak jak to často v těchto případech bývá vyříznutá muška z vytahané tlamy. Mezitím se ryby docela rozesbíraly. Přebili jsme tedy na suché šňůry a pohodlně chytali na pakoše, chrostíky i jepičky. Ryby najížděli v pravidelných intervalech až ke břehu a tak nebyl nikdo, kdo by si nezachytal. I na opalování došlo.

Večerní los nám nic nenapověděl na rozdíl od předpovědí počasí z různých zdrojů pro sobotu. A tady se Svatý Petr moc nepředvedl a za juniory asi vůbec neloboval. Nebo snad chtěl pořádně prověřit jejich odhodlání, vytrvalost a rybářské umění? Od rána prostě zima jak ve středověké hladomorně, vítr a ještě k tomu déšť. Na tu vodu shora naštěstí nakonec skoro nedošlo s výjimkou dvou hodin mrholení ke konci závodu. Usínání tedy nebylo moc klidné. Hlavou se všem honily myšlenky na závod. Budou brát lury, když je tu pár čerstvě vysazených ryb, nebo budou i v té siberii žrát z hladiny? Nebo nebudou žrát vůbec? Nejlepší způsob na zahnání těchto myšlenek bylo sednout ke svěráčku a dovázat ještě nějaké mušky.

Závodní den. Časné probuzení, rychlá snídaně, sbalit vše a uložit do aut a rychle k jezeru. Připravit pruty, přvázat mušky, oficiální zahájení a rychle na štonty. První zatroubení, desítky hodů a ryby nikde. Ach jo. Proč to ten Svatý těm dětem dělá. Vždyť předloni to bylo na Skaličce to samé. Asi po dvaceti minutách první ryba. Pak přece jen další záběr. Nakonec v prvním kole v podběrácích skončilo 10 ryb. Na 29 lidí bída. Další kola kopírovala první. Dopoledne nakonec s jednou nulou zůstalo 5 účastníků. Skoro všechny ryby byly ulovené na suché mušky z hladiny. V tu chvíli jsme odhadovali, že kdo chytí rybu ve čtyřech kolech vyhraje. Ale děcka nás nakonec vyvedla z omylu. Ze silné dopolední pětky hned po obědě vypadl Karel Řezanka a zbylá čtveřice Libor Marienka, a naši Tomáš Langer, Filip Svašek a Michal Melnar se do poslední minuty prali o medaile. Tomáš se v každém kole ulovenou rybou blížil k titulu, ale Libor v prvních dvou odpoledních kolech vždy v posledních dvou minutách dochytal Tomáše a držel první pozici. Obdobně se o třetí místo prali Michal s Filipem i když oba měli dlouho šanci i na vyšší příčky. Až poslední kolo, kdy Libor zůstal bez ryby, potvrdilo premiérový titul pro Tomáše, který si s pakoši na hladině neuvěřitelně rozuměl a dal rybu i v posledním kole. Poslední minuta rozhodla o třetím místě pro Filipa, když chytil rozhodující rybku a dostal se před Michala. Tentokrát to prostě byla bitva jako řemen do poslední chvíle.

A co ostatní? Všichni do jednoho si zaslouží můj obrovský obdiv za vytrvalost a vůli v hrozných podmínkách. Většině se nakonec podařilo nějakou rybu chytit. Některým až v posledním kole. Prostě musím se před nimi sklonit hluboko k zemi. Jen ti nejmenší ryby pověšené na háčku nedokázali se zmrzlýma rukama dostat do podběráku a tak o jejich pořadí musel rozhodnout los. Podle mého názoru rozhodl naprosto spravedlivě. Výsledek přesně odpovídal jejich snažení v průběhu závodu.

Takže co? Nakonec můžeme říci, že jsme i přes nepřízeň osudu (daleká cesta, neznalost revíru, změna počasí …) vykradli Moravu a domů jsme si odvezli pět medailí a pohárů ze šesti.

O kulturní vložku, která všechny před odjezdem zahřála, se postaral Martin splněným slibem, že když bude někdo od nás na bedně půjde se vykoupat. Ukázal, že je chlap a bez řečí skočil do hlubiny hned dvakrát.

Ahoj tento týden na Doubravě a s juniory příští víkend na Klabavě.

Celkové výsledky jsou zde.

Podobné články

Jestřabický podzimní maraton dvojic 2012

Posledním závodem letošní muškařské sezony byl maraton dvojic na přehradě v Jestřabicích. Manželé Šlesingerovi udělali pro zdárný průběh závod jak se říká „první poslední“. Do přehrady vysadili krátce před závody…


Poslední závod sezony 2013 – Jestřabický maraton.

Počasí se rozhodlo změnit svou tvář a vytvořit to pravé podzimní prostředí. Okolí jestřebické přehrady částečně zabarvilo pestrou paletou teplých tonů, jako by nám chtělo připomenout horké letní dny, a…Výroční zpráva Monfish junior 2015

Rok 2015 je úspěšně za námi a tak znovu nastal čas účtování a bilancování. Pokud Vás zajímá, jak se nám v uplynulém druhém roce naší činnosti dařilo, věnujte chvilku svého…Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *