Juniorská Volyňka 2015

_DSC3005Těsně před astronomickým koncem letošního horkého a suchého léta proběhl na řece Volyňce u Strakonic oblíbený juniorský muškařský závod jako memoriál jednoho z nejlepších českých muškařů Milana Januse. Každoročně je tento závod velice přitažlivý pro všechny děti, protože Volyňka je nejen plná krásných ryb, ale pro juniory i velmi dobře broditelná.

Ale pro letošní rok si matka příroda ve spolupráci s necitlivými zásahy člověka do toku řeky pro nás připravila spoustu nepěkných překvapení. Začít můžeme u extrémně nízkého stavu vody, pokračovat můžeme neuvěřitelným poklesem populace lipana  a skončit můžeme u zcela nekompetentního zásahu do vodního toku ve Zborovicích, kde se z krásné řeky stalo ploché řečiště, které neumožňuje v této části řeky přežít větším jedincům. A tak bylo na první poohled vcelku pochopitelné rozhodnutí pořadatele závodu zrušit míru a bodovat každou ulovenou rybu, aby se jednotlivé štonty trošku vyrovnaly. Předpoklad pro mě byl, že revír dokonale zná a ví co dělá a proto jsem při losování s tímto zásahem do SaZ řádu souhlasil. Po zkušenosti s průběhem závodu to ale už nikdy neudělám a pokud by k něčemu podobnému mělo ještě někdy dojít, raději se ze závodu odhlásíme. Bohužel se naplnili chmurné předpovědi některých zkušenějších kolegů a mě bylo smutno, když jsem viděl, jak se někteří závodníci cíleně snaží chytat miniryby v pěticentimetrové vodě na mikromušky. Zapomenout nelze ani na sobotní bagrování nad částí jednoho ze závodních úseků, které dvě třetiny úseku zavalilo bahnem. Jak je vidět mnohdy ani ta největší snaha a dobrá víra pořadatele nestačí. Jsou prostě věci, které ovlivnit nejde. A na druhou stranu je to snad i dobře, protože právě i díky tomu je pro nás ta rybařina tak přitažlivá, protože nikdy nic není dvakrát po sobě stejné a my s tím musíme stále znovu a znovu bojovat.

Naše účast byla tentokrát oslabena o dvě největší želízka v ohni. Dominika i Lukina nepustily do závodu zdravotní problémy. Ostatní  se ale nedali vůbec zahanbit. Honza dlouho bojoval o celkové šesté mmísto a měl naději ještě před posledním kolem poskočit i výše, ale nakonec ani 26 ryb z posledního kola mu nestačilo a ve skupině tří závodníků se stejným součtem umístění bojujících o šesté místo nakonec na počet ryb skončil poslední a celkově tedy osmý. Moc hezký výsledek. Sam potvrdil svoji samostatnost a i když nám na něj mnoho času nezbývalo s řekou a rybami si poradil a nakonec byl čtrnáctý. Vítek si při losu asi nadělal na ruce, protože si vylosoval skupinu se čtyřmi závodníky z prvních pěti míst žebříčku a i když v jednom kole porazil v přímém souboji  i jednoho  z úspěšných reprezentantů z nedávného MS v americkém Coloradu, tak to na vyšší příčky celkově nestačilo. Jeho nejmilejší řeka ho tak znovu zklamala, ale jeho celkový výsledek jednoznačně velmi ovlivnil los do skupiny smrti. Útěchou by mu mělo být, že souboj tváří v tvář se svým dlouholetým kamarádem a vyrovnaným soupeřem Tomíkem ve stejné skupině vyhrál celkově 3:1. A naše nejkrásnější bojovnice a jedna ze dvou dívek ve startovní listině Klárka si tentokrát s rybkama moc neporozuměla .  S přibývajícím časem se na ní projevovala stále více i únava. V posledním kole z toho byla nepopulární nula a ta jí přisoudila v konečném účtování cenu útěchy. Nevadí, jak už jsem psal nic není dvakrát stejné. Příště se snad štěstí zase přikloní na její stranu.

A nyní to nejlepší. Kategorie Benjamin do 12ti let. Velmi příjemnou byla účast tří nováčků. Našeho Zdendy Dvořáka, Ondřeje Českého a toho nejmenšího ze všech sedmiletého Tomáše Wittnera.  Spolu s nimi se o místo na výsluní pral náš nyní nejzkušenější benjamin David Sušil a bojkovický Adam Kundrata. A je třeba řící, že tito nejmenší dokázali v jednotlivých kolech své zkušenější a starší soupeře pořádně potrápit. Jejich umístění  2 a 3 v šestičlenných skupinách v jednotlivých sektorech hovoří samo za sebe. David po tři kola bojoval s nepříznivým losem, kdy na něj vycházely štonty, na nichž se v jednotlivých kolech dělaly nejhorší výsledky včetně zakalené vody od bagru. Ta chvilka před zakalením mu stačila k tomu aby nachytal dost ryb na třetí místo v sektoru. A první dva byli nedostižní, neboť Ti chytali celé kolo v čisté vodě. Závěrečných 23 ryb v posledním kole ho vyneslo na druhé místo v benjaminech za Ondru Českého. Tedy krásný stříbrný pohár do sbírky. A náš nejmenší Zdenda? Ten po celou dobu závodů sršel energí a aktivitou. Neustále pozoroval, co kolem něho plave a chytal nevídaně vyrovnaným způsobem. První kolo 7 ryb, druhé a třetí 6 a poslední kolo ve Strakonicích pod jezem, kde ho ani nebylo na té vodní ploše vidět 5 ryb včetně dublety jelce 33 a velkého okouna. K tomu první rybou byla krásná štička. Maminka na břehu po celou dobu trnula, jestli jí Zdendu neutopíme, ale on to zvládl naprosto s přehledem a nakonec si připsal ve svém prvním závodě také první bod do juniorského žebříčku. Blahopřeji!  No a kdyby jste viděli ty oči ve chvíli, kdy jsem mu připoměl, že ten okoun byl ulovený na mušku, kterou si nejen vlastnoručně uvázal (to pro něj už dnes není  žádný problém), ale i sám vymyslel, tak by jste muškaření určitě propadli taky.

Karlovi Řezankovi a jeho spolupracovníkům patří velký dík za snahu o co nejlepší závod a současně mu přeji, aby k němu příroda v následujích letech nebyla tak nepřející a Volyňka se vrátila na výsluní juniorských závodů.

Pro pořádek celkovým vítězem se stal Tomáš Langer o fous před neboli na počet ryb před Frantou Adamem a na třetím místě byl Michal Melnar. V benjaminech vyhrál nováček Ondra Český, druhý byl David Sušil a třetí dalčí nováček Tomáš Wittner. Všem Blahopřeji.

Celkové výsledky jsou zde.

Podobné články

Dnes vázání o víkendu plavání.

Tedy plavat nebudeme my, ale lury a wollybaggery,  které jsme na dnešním vázacím večeru umotali. A snad budou plavat správně a přilákají ty nejkrásnější ryby z rybnika.


Týden ve Špindlu a na Jizeře

Letošní letní soustředění jsme strávili tak jako v minulém roce v polovině srpna v Jizerských horách na Jizeře a Labské přehradě ve Špindlerově Mlýně. Za svou základnu jsme tentokrát zvolili…Zima nezima, …

První letošní trénink na Kralovičáku byl poznamenán teplotami pod bodem mrazu. Ještě v sobotu to vypadalo na to, že po ránu bude „zaskleno“. Přes noc se teplota stále držela okolo…


Monfiší stopa ve vydřím doupěti na For Fishing 2014

Na letošním rybářském veletrhu For Fishing 2014 v Praze získala naše expozice ocenění od organizátorů pro Nejlepší expozici do 60 m2. A určitě to nebylo jen tím, jak náš stánek…Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *