Juniorská Skalička 2015 – MČR a VCVč

_DSC2473Konečně jsem vyšetřil nějaký čas a mohu se v klidu vrátit k letošním juniorským jezerním závodům na Skaličce. Na víkend bylo naplánováno nejprve v sobotu MČR juniorů v jezerním muškaření a na neděli Velká Cena Východních Čech.

Jeden revír, dva závody s počasím jako den a noc, stejné ryby a účastníci a snad poprvé v juniorské historii oba dva dny stejný vítěz. Obavy panující po předchozím závodě dospělých na tomto pěkném revíru se naštěstí nepotvrdily. Při časné sobotní procházce okolo probouzejícího se rybníka jsem obdivoval spoustu sbírajících ryb po celé ploše rybníka. Jenže jakmile po východu slunce začalo pofukovat, kolečka z hladiny zmizela. Ale měl jsem jistotu, že voda je výborně zarybněná a co se uloví už bude jen otázkou chuti ryb a schopností účastníků.

MČR ti nahoře ( Sv. Petr a spol.) asi nemají rádi, protože na juniory jako minule seslal zimu, vítr, déšť a sníh a tak to byl po celý den nejen souboj s obyvateli podvodní říše, ale i s počasím a vlastním soustředěním. Mezi úlovky byly zejména pstruzi a někteří velmi hezcí, ale i cejni, candát a plotičky. Se všemi nástrahami si nejlépe poradil náš odchovanec, který letos přestoupil do Bojkovic Michal Melnar (je to přece jen z Brna blíž, než Praha) a všem ostatním ujel o ten pomyslný vlak. Těsně za ní však skončili jeho kluboví kamarádi Michal Mikeska a Patrik Martinec, mezi které se vklínil Strakonický dudák Karel Řezanka. Nejlepší náš junior byl Dominik na pěkném osmém místě. V benjaminech podal úžasný výkon náš nejmladší David Sušil a předpokládám, že bude do budoucna hrdým nástupcem svého úspěšného otce. Před ním skončil jen Honzík Wittner z Jížních čech.

V neděli Jirkovi Pejcharovi počasí přálo a všichni se tak  mohli po ledové neděli nabažit jarního sluníčka. Jak už jsem psal vítěz byl opět stejný, jen Ti za ním se vyměnili. Pověsti dostáli tedy Libor Marienka (druhý) a Petr Červenka (třetí). Velikým překvapením bylo čtvrté místo našeho nováčka Sama Piekara (blahopřeji). Na osmém místě celkově skončil Lukáš Michalík, který si v benjaminech vyměnil místo s Honzou Wittnerem a skončil první. Druhé místo znovu potvrdil malý David jenž si zaslouží obrovský obdiv za vytrvalost.

Překvapením tohoto víkendu pro mě osobně bylo obrovské zlepšení techniky hodů u účastníků z MK Bojkovice. Kluci,podle toho jak jsem s nimi mluvil, celou zimu chodili poctivě házet a tvrdá práce se prostě projevila. Určitě jsou v tomto příkladem pro naše juniory a máme zase co dohánět. Za zmínku stojí určitě velmi dobrý výkon Vítka Šindeláře, který jezera nikdy moc nemusel, ale už si k nim svůj vztah úspěšně hledá. Jen je třeba zapracovat na fyzické přípravě. Fyzička ho totiž v neděli po výborném dopoledni zradila a tak přišel o krásné šesté místo po dopoledni. Ale on to ví a jak ho znám určitě na tom zamaká. Mnohem težším úkolem se zatím jeví udržet Dominika a Honzu Bureše během závodu soustředěné na vlastní prut. Oba jsou jak drbna z naší ulice, která taky potřebuje vědět vše co se děje okolo a ryby jim potom utíkají mezi prsty. Teda spíš šňůra při záběru. A Sam je zdá se talent od přírody. S muškami výborně komunikuje, při záběru je soustředěný a trpělivý a většinou ho dokázal proměnit. To byl klíč k jeho nedělnímu úspěchu. Jen na technice házení musíme pořádně máknout. A Klárka, to už není na závodech jen princezna mezi mouřeníny, ale dnes už i velmi dobrá rybářka a konkurence klukům. Tak jí budeme držet palce ať se jí stále daří a muškaření ať ji baví.

MČR, což by měl být prestižní závod, se zúčastnilo jen 22 juniorů. Je to určitě mnohem méně, než by si takový závod zasloužil a když si vezmu, že 10 účastníků za poslední tři roky prošlo naším klubem v Praze, tak co se děje v ostatních regionech? Nejsou tam snad děti, které by měly zájem o muškaření? Podle zájmu dětí a jejich rodičů na výstavě For Fishing 2015 o naše letní soustředění si myslím, že to tak není, jen asi podmínky v rámci jednotlivých územních svazů a místních organizací ČRS práci s mládeží moc nepřejí i když je to jedna z priorit ČRS.

Podobné články

Letní soustředění 2012 – Bojanov – instrukce

Ahoj všem, kdož s námi pojedou na letní soustředění do Bojanova. Dnes jsem si prohlédl penzion, který má od jara nové provozovatele a s těmi jak se zdá se bude…


Jizera 2015 – Nemilé překvapení, nebo budoucnost našich řek?

Po roce se mladí muškaři znovu sešli na Jizeře u Semil plní očekávání. Vždyť tento závod byl dlouhodobě perlou mezi českými juniorskými závody. A my jsme u toho byli samozřejmě…Mistrovství ČR juniorů v jezerním muškaření – Skalička 2012

Je stále ještě podzim, ale nejen na Skaličku dorazil první zimní víkend. A jako na potvoru byl v termínovém kalendáři mladých muškařů jezerní závod o titul mistra České republiky pro…


Byli jsme uzavřít Jizeru

V sobotu jsem letos naposled spolu s Tomášem a Honzíkem potrápil šupinaté krasavce na Jizeře. Během dopoledne za námi dorazil ještě Radek s Filipem a Terezkou. I když bylo zase…Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *