Jizera 2015 – Nemilé překvapení, nebo budoucnost našich řek?

_DSC3086Po roce se mladí muškaři znovu sešli na Jizeře u Semil plní očekávání. Vždyť tento závod byl dlouhodobě perlou mezi českými juniorskými závody. A my jsme u toho byli samozřejmě také. V Semilech a Loukově nás čekala poklidně tekoucí řeka s minimálním stavem vody a křišťálově čistou vodou, ve které na rozdíl od minulých let nebyly vidět spousty ryb, které vždy prozrazovaly spousty koleček na hladině. Tentokrát bylo třeba pořádně se soustředit, obrnit se trpělivostí a pak se občas podařilo nějakého toho krásného Jizerského lipana zahlédnout. Zato bylo  možno na březích pozorovat vesele pobíhající norky hledající něco k snědku, jimž naše přítomnost zas až tak moc nevadila. A ti „šťastnější“ zahlédli přímo na městském úseku vydru. Copak jí asi přivedlo do tak rušného místa? No a když to sečteme s minimálním průtokem, v létě extrémní teplotou vody a poklesem už tak minimální hladiny v zimních měsících dík masivnímu zasněžování sjezdovek v pramenných Jizerských horách máme před sebou nádhernou řeku s rybí obsádkou, která jen vzpomíná na léta nedávno minulá :(. Otázkou je, zda je dobře za takového stavu vůbec nějaké závody pořádat i když všichni junioři se nejen umí, ale hlavně se skutečně snaží s ulovenými rybami zacházet co nejšetrněji.

Po vcelku vydařeném losu, který nám děti rovnoměrně rozdělil do skupin a dal nám možnost v závodě se jim maximálně věnovat jsme vyrazili do naší pronajaté „perníkové chaloupky ve Slané u Semil“. Tady už děti byly po večeři a usilovně doplňovaly své krabičky oblíbenými vzory. My dospělí jsme udělali rychlou logistickou poradu abychom všechny ráno dovezli na správné místo. A pak už přišly na řadu sny o ranních úlovcích, vždyť  budíček byl už v šest ráno.

Hned první sobotní kolo ukázalo, že chytit ryby nebude nijak jednoduché. V Loukově situaci zachraňovalo 100 duháků vysazených před závodem, kteří ale naplnili svoji vlastní představu o místech, kde se jim líbí a nerespektovali vůli těch, kteří je rovnoměrně rozmístili do jednotlivých úseků a tak někdo chytal a jiný na něj koukal a dřel jak mezek aby přelstil některého z domácích potočáků. V Semilech bylo ještě hůř. Tam se bojovalo o lipany a zbloudilé potočáky jak o život. Jen na jedničce pod jezem to bylo zábavnější. Okolo poledne se sice zdálo, že ryby přece jen svou aktivitu zvýší, ale odpoledne bylo zase vše jak po ránu. V neděli se toho moc nezměnilo, jen ryb se chytalo podle očekávání ještě méně než v sobotu.

Hvězdou závodu se i přes nešťastný konec stala jediná dívka ve startovní listině naše Klárka. Sobotu zakončila dvěma jedničkami a usadila se na prvním místě před všemi reprezentanty. V neděli dopoledne vydřela v mrazivém ránu čtyřku, která jí stále stačila na průběžné vedení. Odpoledne pak vydolovala z řeky sedm ryb, ale bohužel ani jedna neměla vytoužených 20 cm a nešťastná nula jí tak odsunula na konečné osmé místo. Pro někoho možná „jen“ osmé, pro nás to byl v zatím nejtěžším závodě sezony fantastický výsledek ke kterému touto cestou Klárce znovu blahopřeji.

Honza se snažil a tři kola se mu dařilo ryby chytat. Přesto to v jeho silné skupině stačilo vždy jen čtyřku což mu před posledním kolem dávalo naději na zopakování místa v první desítce z minulého závodu.  Velmi podobnou pozici si před posledním kolem vybojoval i Vítek. V posledním kole se však oba připojili ke Klárce a nuly je odsunuly až do druhé desítky. Opakem byl Sam, který v sobotu začal dvěma nulami i když měl velmi nadějný los. Vyžral si prostě tzv. den blbec. Nedělní finiš, 2 a 3, ho vystřelil z posledního místa o deset příček nahoru na přece jen bodované místo.

Největší obavu před startem jsem měl o naše dva nejmenší Davida a Zdendu. Jaké to asi bude, když se bude chytat minimum ryb? Dokáží udržet koncentraci? Bude je to vůbec bavit? To, co nejen mě předvedli stejně tak jako nejmladší účastník Tomášek z Vimperka mě dostalo do kolen. Nejen, že chytali s obrovským zaujetím až do konce, ale David a Tomáš dokonce dokázali v jednom kole vybojovat jedničky v sektorech. Nebýt u každého jednoho nešťastného kola s nulou kdo ví, kde by byli celkově?  Nakonec z toho bylo pro Davida 14té místo celkově a druhé v benjaminech – super a gratulace. Zdenda ve druhém závodě v životě ukázal, že je v něm obrovský potenciál a jsem moc zvědavý na jeho další závodní vývoj. Dlouho jsem neviděl osmiletého kluka vázat mouchy na úrovni mnoha dospělých muškařů.

Za zmínku stojí určitě způsob, jakým vybojoval první místo Michal Melnar. Všem doporučuji dobře Michala pozorovat, kdykoliv budou na závodech mít možnost. Jeho výsledky a postavení v žebříčku jsou nejen dílem výborné techniky lovu, ale rozdílovým momentem, který jej posouvá před ostatní je jeho schopnost úžasně pracovat s těžištěm těla a díky tomu brodit v jakémkoliv prostředí jako by chodil po asfaltovém chodníčku bez cákanců a rámusu…

Tento víkend nás čeká závěrečný letošní juniorský závod Mistrovství ČR na Svatavě u Sokolova, tak našim nadějím prosím držte palce.

P.S.: Velice děkuji za výborný catering, který pro nás připravil Martin Jareš z prodejny zdravé výživy v Horních Počernicích „Jíme lépe“ a panu Bělonohému za pronájem úžasné roubenky v níž jsme se cítili jako doma.

Podobné články

Jezerní sezóna se kvapem blíží.

I když je stále ještě podle kalendáře zima, jezerní závodní sezóna se kvapem blíží. Jelikož jsou školní prázdniny, ne každý rybník je zamrzlý a ne všichni lyžují na horách, vyrazili…


Zazvonil zvonec a po Volyňce je konec!

Je to tak. Ten pomyslný juniorský muškařský zvonec opravdu v neděli na Volyňce zazvonil konec závodní sezony 2013. Ta se letos pomalu rozbíhala od Bojanovského jezera, přes řeky ovlivněné výrazně…Výtěr štik v líhni Mokřiny

Umělý výtěr štik je atraktivní pro každého rybáře a pro ty nejmladší příslušníky Petrova cechu obvzlášť. V rybí líhni Mokřiny u Třeboně nám zdejší rybáři celý výtěr podrobně ukázali a…


MSJ 2013 Irsko – oficiální trénink

Dnešní den byl posledním před závodním dnem. Oficiální trénink proběhl dopoledne na jezeře, kde byl Jirka Pejchy s Vlčákem a pak se na odpoledne přesunuli na řek Blackwater u města Kells.…Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *