Ještě nejsou vánoce

20151125_102538wJeště nejsou vánoce, ale nám se již tajné sny díky ochotě naší MO ČRS a SÚS plní. Dlouholeté přání mít poblíž k dispozici vlastní revír pro trénink muškařské mládeže se právě dnes naplnilo. Ale pěkně popořádku.

Časně z rána, tedy v 5 hodin jsem za mírného mrazíku vyrazil směr Turnov. Cestou jsem doma vyzvedl Davida, kterého jsem sice oproti domluvě musel budit zvonkem, protože do jedné vázal nástrahy na candáty, jejichž je právě doba. A zvonek zazněl i přes varování souseda s nebezpečnou čivavou v náruči, že pokud Davidovi vzbudím malou bude zle. Ale ta měla noc jak medvěd zimní spánek. U Mnichova Hradiště na nás čekal se svým vozem, abychom nemuseli hledat cestu, Dušan a ten nás ještě potmě zkratkou zavedl na líheň MO Bělá pod Bezdězem. Tady jsme zapřáhli vozík a už jsme pelášili do Vazovce na sádky MO ČRS Turnov. Teda pelášili, jeli jsme opatrně do 80 km v hodině a i tak jsme ztratili víko od jedné kádě. Prostě uletělo a nevíme kam. Tma ho polkla bez jakýchkoli stop.

Na sádkách už nás čekal Honza Obdržálek. Správce líhně a taky jeden z bratří, kteří staví překrásné bambusové pruty, na které s oblibou chytám. Byli jsme tu brzo, a tak nám před příchodem pomocníků nabídl ještě čaj a prohlídku krásného zapomenutého koutku středočeské přírody s několika komorovými rybníčky. Jak přišli pomocníci tak to začalo. Naplnit vodu do kádí a už se do té větší stěhovali přes váhu první pstruzi. Celá nakládka trvala asi hodinu a v čisté vodě probublávané pomocí umělého vzduchování se prohánělo 100 kg duháků a 20 kg generačního potočáka. Rychle zaklopit víko, druhou káď překrýt folií, zavázat a zaplatit. Rozloučení s usměvavými brigádníky z MO, jejím hospodářem a Honzou zabralo chvilku i přes poctivý stisk ruky a pak už na nás čekala jen hodinová cesta po dálnici směr Brandýs. Po celou cestu jsme do kádí neviděli a tak jsme si jen přáli, aby všichni pstruzi cestu absolvovali v pořádku. A to se nám nakonec vyplnilo.

V Brandýse u Kralovického rybníka na nás čekala s vaničkou a keserem Alena. Ano ta Alena, co už léta v Brandýse věnuje spoustu času výchově mladých rybářů a chodí s nimi vždy v sobotu na tento chovný rybník, vyčleněný k rybolovu mládeže, v rámci rybářského kroužku chytat. To překvapení v jejím obličeji poté, co uviděla první generačky potočáka, se snad ani nedá popsat. Nikdy v životě prý takové ryby neviděla. No ale nechtěli jsme ryby zbytečně dlouho držet v malém prostoru a tak se David chopil keseru a stěhování do čistého rybníka s písčitým dnem mohlo začít. David se keserem oháněl jak sekáč kosou a tak za pár minut všichni pstruzi už mohli hlásit místnímu vodníkovi novou adresu pobytu. Jen jednoho pstruha jsme po cestě chvilku zdrželi kvůli fotce a pak už jsme se jen spokojeně koukali, jak se pstruzi začínají objevovat na hladině dál a dál od břehu, až se kolečka začala dělat i u protějšího břehu.

Doufám, že pstruhům se bude v tomto rybníce, kde děti loví na háčky bez protihrotu a všechny ryby pouští zpět, líbit a stejně tak se zde budou nejen zkušení junioři zdokonalovat v muškařském umění, ale budou se zde rodit i noví muškaři. A třeba tato elegantní technika lovu zaujme i další rybáře, kteří se k tomuto rybníčku přijdou občas na rybářský potěr kouknout.

Děkuji naší MO ČRS Brandýs nad Labem – Stará Boleslav za to jak tento rybník spravuje a že nám umožnila rozšířit jeho obsádku o muškařsky atraktivní ryby. Předsedovi SÚS Dušanu Hýbnerovi za podporu a bezúplatné zapůjčení přepravního vozíku na ryby, předsedovi Sportovního odboru LRU SÚS Radku Zahrádkovi za nezištnou nabídku na případnou pomoc s přepravou ryb, kterou jsme nakonec nevyužili, Davidovi Janouškovi a Aleně Jandourkové za pomoc s vysazením, Honzovi Obdržálkovi a členům MO ČRS Turnov za krásné ryby a hospodáři naší MO Bořkovi Rotkovi za to, že pro malé rybáře by jak se obrazně říká i život položil.

sdílej článek:
Příspěvek byl publikován v rubrice aktuality, články, informace a jeho autorem je Roman. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Podobné články

DSC_0052

Velká cena Severní Moravy – Ostravice 2012

Zamračená obloha, dálnice plná aut a vyhlídka návratu po třiceti letech do míst, kde jsem absolvoval základní vojenskou službu ve mě na rozdíl od ostatních členů posádky mikrobusu žádné příjemné…w20150415_182512

Příprava na přeložené juniorské MČR

Tento týden jsme měli vázat muchnice a chmýřenky a chvilku jsme jim přece jen věnovali, ale většinu času spolkla příprava na přeložené víkendové juniorské Mistrovství ČR v jezerním muškaření. Nejspíš…


P1020531

Až se sezona zeptá, cos vázal v zimě…

Tento víkend prověřily ryby připravenost našich mládežníků na letošní říční sezonu. Kromě nymfování v mělkých proudech ale i hlubších tůních, kde bylo zapotřebí změnit zátěž, čekala kluky prověrka suchých mušek…Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *