IMPÉRIUM VRACÍ ÚDER – Mistrovství ČR juniorů Svratka 2014

mcrsvratka2014025O tomto víkendu proběhlo na řece Svratce Mistrovství ČR juniorů v lovu ryb na umělou mušku, které tak jako nedávný jezerní šampionát připravil Bojkovický muškařský klub. Vybraná řeka je pro mladé muškaře vynikající volbou. Poměrně široký tok, který nevyniká žádnými záludnostmi při brodění a dá se říci, že nestandartní obsádka ryb, jsou předpokladem pro vynikající lov. Snad jen velikost místních rybek trošku pokulhává, ale bez malých přece nevyrostou ani ty velké.

S ohledem na početnost naší skupiny jsme zvolili samostatné ubytování ubytování jinde, než v sídle závodního dění. Díky tomu naše náklady byly poloviční a my ušetřené prostředky můžeme využít na další akce. Catering, který na oba večery připravili Zdeněk s Radkem byl podle mě nadstandartní, jen ti menší přece jen maso jako hlavní jídlo nepreferují a tak spotřeba pokulhávala za nabídkou :).

Při losu v pátek večer nás reprezentoval Radek s Filipem, Tomášem a Petrem. Ti totiž byli v místě konání už od rána a stihli ještě pochytat spoustu ryb během dne. Vždycky jsem slýchal, že na Svratce los není stěžejní, ale nemohu to potvrdit. Během závodu se vícekrát ukázalo, že řeka je sice plná ryb, ale ty bodovatelné už zdaleka nejsou tak rovnoměrně rozptýlené po celém toku. A tak i tentokrát los do konečných výsledků výrazně zasahoval. Ale to k rybářským závodům přece patří a dělá je zajímavějšími s občas nepředvídatelným výsledkem a snad i proto je máme všichni tak rádi.

Chladnější a podmračená sobota ukázala hned poměr rozložení sil. Celá současná reprezentace se usadila na prvních pěti místech a ostatním s výjimkou Radka Gračky docela odskočila. Ryby se z počátku chytaly hlavně na nymfu, ale s postupem času se stále více přecházelo na suchou mušku a nebo mušku splávek, která byla v rukou těch, kteří s ní mají zkušenosti a ovládají ji, vražednou kombinací. Na vítězství v sektoru bylo třeba zapsat do bodovacího průkazu většinou více jak 20 ryb a jistotu dával teprve součet nad třicet. A to se nám moc nedařilo. Tomáš a Michal měli jedno kolo podařené a druhé pouze průměrné, ostatní se pohybovali okolo průměru a nebo pod ním. Neznalost revíru si prostě vybrala svou daň. Za to v benjaminech výborně chytal Vítek a velmi příjemným překvapením byl výkon Tomíka a tak tuto kategorii jsme dá se říci opanovali i díky výkonům Lukina a Honzíka hned od začátku. Klárku bylo zase vidět tak jako na Klabavě. Z té holky nebude jen mažoretka a modelka, ale když vydrží i skvělá rybářka. A Honzík Dolejší ukázal ve svém prvním závodě, že schopnost učit se a chytit ryby je mu vlastní a tak se těším na jeho výkonnostní růst.

Neděle byla slunnější a taky díky tomu teplejší. Ryby vykazovaly podstatně větší aktivitu na hladině, ale toto zlepšení počasí bylo zřejmě příčinou větších rozdílů mezi jednotlivými štonty a jejich schopností vydat dostatečný počet ryb. Kde bylo slunce aktivní sběr umožňoval lovit prakticky z jednoho místa a úlovky byly velmi početné, kde byl stín byl to občas i boj o několik rybek. A tak se nelze divit velkým přesunům ve výsledkové listině. Petr s Lukinem měli stejnou rotaci na super flecích a díky tomu se o obou dá říci, že byli skokanem neděle. Petr poskočil z devatenáctého místa až na osmé díky dvěma jedničkám a Lukin ze třicátého třetího až na dvacáté. Mírné zlepšení se dotklo také Michala, který neměl sice žádný skvělý výsledek v žádném kole, ale schopnost vyhnout se průšvihu ho posunula ve výsledcích jen kousek za desátou příčku. Zato Tomáš doplatil na los v posledním kole a z nadějné soboty bylo nakonec zklamání ze šestnáctého místa. Ale na jeho obranu je třeba říci, že v posledním kole chytal v místě, kde se za celý závod nikomu nepodařilo udělat výrazný výsledek s výjimkou Tomíka hned v prvním sobotním kole. Titul propadák  neděle si tentokrát vybojoval Dominik, který ať dělal co chtěl, tak se mu mírové ryby spolehlivě vyhýbaly. Samostatnou kapitolou je Filip. To je prostě pohoda sama. Jde to, nejde to, ryby chytá neustále s úsměvem ve tváři a i tentokrát se prosadil do první pětky. Prostě reprezentant jak má být. Benjamíni si v neděli nic nedarovali a šli po sobě jak boxeři v ringu. Chytali jak o život, ale ne každý měl štěstí. Nejlépe z tohoto bratrovražedného souboje vyšel Lukin, který získal titul mistra ČR, ze ním se udržel neskutečně stabilně chytající Tomík a třetí příčku si vybojoval Honzík, pro něhož je to poslední sezona v této kategorii. Jen Vítek zažil nepříjemný propad ve výsledcích, který si podle mě určitě nezasloužil, ale v neděli prostě nebyl spolu s Dominikem v přízni u Sv. Petra. Klára tentokrát kupodivu neplavala, teda ono asi ani nebylo v čem a Honza D. si poprvé v životě zkusil i chytání na suchou mušku.

A výsledek? Zcela „neočekávaně“ při své poslední účasti v této kategorii se se samými jedničkami (kdyby mu to tak šlo i ve škole :)) a tedy součtem 4 stal Lukáš Starýchfojtů druhý byl Radek Gračka (pro mě největší překvapení) a třetí skoro domácí Eliška Marková, pro kterou to byla také juniorská derniera na MR. Tedy 3x MK Bojkovice. Už mi rozumíte, proč titulek Impérium vrací úder? Prostě po nepovedeném jezerním mistrovství, kde domácí bojkovjani neurvali ani bramboru, tady nás přejeli jak parní válec. Budiž jim pro tentokrát čest a sláva, ale my se příště nedáme! Naši benjamíni to dali jasně najevo.

juniorkviz

Nezbývá než těm, kteří se účastnili díky věku MČR naposled,  popřát hodně štěstí a sportovních úspěchů v následujících letech v kategorii dospělých a spoustu krásných zážitků s muškařským prutem u vody. Tak se držte! A vy, kdož jste si vybojovali čest reprezentovat tu krásnou a v muškařském světě úspěšnou zemi, užijte si nadcházející Mistrovství světa juniorů v Polsku. Budeme vám všichni držet palce!
A málem bych zapomněl. Nakonec jeden malý muškařský kvíz. Poznáte, kdo je na této fotografii z rybářské legitimace? Kdo mi pošle jako první správnou odpověď na mail info@monfish.com získá tričko Monfish.

Celkové výsledky MČR juniorů 2014 Svratka  zde.

Podobné články

Klabava 2014 – neboli když se chce, tak to jde!

Předpověď počasí byla dlouhou dobu stabilní, ale jakmile se začal blížit Klabavský závod slunce začalo ustupovat a srážek přibývat. Nejdřív to vypadalo na to, že by mohlo dojít i ke…


MSJ Irsko 2013 den čtvrtý – vyhlášení vítězů

A je před námi poslední akce. Vyhlášení vítězů organizátoři připravili v Hillsborough v letním sídle anglické královny, kam každoročně jezdí v létě na dovolenou, s přesvědčením, že účastníkům tímto nabízí nevšední zážitek. Ale má…Pohár Jizery 2013

Podzim začal krásným teplým počasím a srážek bylo také poskrovnu kromě několika krátkodobých výjimek. A tak jsme se všichni těšili na Jizerský juniorský pohár. Vždyť tam je vždy krásná řeka…


Zazvonil zvonec a po Volyňce je konec!

Je to tak. Ten pomyslný juniorský muškařský zvonec opravdu v neděli na Volyňce zazvonil konec závodní sezony 2013. Ta se letos pomalu rozbíhala od Bojanovského jezera, přes řeky ovlivněné výrazně…Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *